Bir farkındalık projesi Olten Filarmoni...


Aralık 2013 tarihinde kurulmuş olan OLTEN FİLARMONİ ORKESTRASI ilk resmi sezonu olan 2014-2015 konser sezonundan itibaren düzenli konserlerine başlamıştır.


İzmirli sanatseverlerin desteğiyle altıncı sezonuna başlayacak olan Olten Filarmoni Orkestrası’nın hedefi “Müziğin evrensel dili ve aydınlık yüzü ile tanıştırabilecek sanatçı gençlere istihdam sağlayıp onlara kendilerini ifade edebilecek bir platform oluşturmak”tır.


Deneyimli sanatçı kadrolarının hemen yan sandalyesinde oturan genç konservatuvar mezunları için sanatlarını icra edebilecekleri, kendilerini ifade edebilecekleri, geliştirebilecekleri bir platform haline gelen Olten Filarmoni Orkestrası sezon performanslarının yanı sıra özel konserler de gerçekleştirmektedir.


“Müziğin evrensel dili ve aydınlık yüzü ile insanları buluşturmak; müzik sevgisi aşılamak” için çıktığı bu yolda Olten Filarmoni Orkestrası, çocuklar da dahil olmak üzere on binlerce izleyiciyi konserlerinde ağırlamıştır.
Olten Sanat Organizasyonu’nun ana çatısı Olten Filarmoni Sanat Okulu...


Sanat Okulu niteliğindeki bu Sanat Evi, kısa zamanda sanatçıların buluşma noktası olmuş, her yaştan öğrenciye çok sesli müzik sevgisi aşılamakta; benimsetmekte ve enstrüman çalmayı öğreterek, geliştirmektedir. Öğrencilerimiz sanatçı öğretmenlerini sahnede izlemenin mutluluğunu ve motivasyonunu yaşamaktalar.


Türkiye’de ilk kez Audiation Institute, Milano kurumsal işbirliği ile eğitimlerini tamamladığımız Prof. E.E. Gordon’un M.L.T Music Learning Theory’si doğrultusunda 0-6 yaş ve 6 yaş üzeri gruplara Olten M.L.T sertifikası ile eğitim verilmektedir.


Olten Konser Evi ile konservatuvar mezunu gençler ve alanında profesyonel sanatçıların izleyiciler ile buluşma ortamı oluşmuştur. 50 kişilik kapasitesi ile hizmet veren salonumuzda 15 günde bir ücretsiz konserler düzenlenmektedir.
Mart 2017’de birincisini, 2018 yılında ise ikincisini gerçekleştirdiğimiz “Olten Taş Heykel Sempozyumu” hafızlarımızda harika anılar bırakarak sonlandı. Bu süreç içerisinde yurtiçi ve yurtdışından kendi alanında bilinen, yetenekli heykeltraşlar İzmir’de Olten Sanat tarafından ağırlanmıştır.


2019 Eylül ayında kurulan Olten Sanat Vakfı aracılığı ile gelecek nesiller için özveriyle çalışan Olten Sanat Ailesi klasik müziği sevdirmek ve daha geniş kitlelere duyurmak için çıktıkları bu yolda kalıcı bir etki yaratmayı hedeflemektedir.
Olten Sanat Ailesi olarak dünyaca ünlü şef ve solistleri ağırlarken, Dünya ve Türk müziğinden, özgün projelere geniş bir yelpaze içinde planlamış olduğumuz konserlerimizin, görsel ve yazılı, uluslararası ve ulusal basın tarafından ilgi görmesi sonucu orkestramızın, şehrimizin ve dolayısı ile ülkemizin tanıtımına katkı sağlamaktan mutluluk duymaktayız.
Hayatınızdan sanatın eksik olmaması dileğiyle…